Raluca Olaru a triumfat în proba de dublu, Monica Niculescu a ratat trofeul

Raluca Olaru a triumfat pe tabloul de dublu de la Hobart, ajungând la al şaselea turneu WTA câştigat în carieră, în timp ce Monica Niculescu a pierdut finala de simplu.

sursa: onlinesport.ro

Raluca Olaru şi Olga Savchuk au un început de an foarte bun, cele două câştigand proba de dublu a turneului de la Hobart, după ce săptămâna trecută jucaseră şi în finala de la Shenzhen.

În Australia, prechea româno-ucraineană a trecut în ultimul act de cuplul Gabriela Dabrowski (Canada) / Yang Zhaoxuan (China), cap de serie numărul 3, cu 0-6, 6-4, 10-5. Cele două au obţinut în urma victoriei un cec de 12.300 de dolari şi 280 de puncte.

Chiar dacă pornea drept mare favorită în finala de la Hobart, Monica Niculescu a pierdut în faţa lui Elise Mertens (Belgia, locul 127), venită din calificări, în două seturi (6-3, 6-1). Jucătoarea din România avusese un parcurs perfect până în ultimul act, ea necedând nici un set.

Monica urcă pe 32!

În finală, Monica a început foarte bine, adversara reuşind sa câştige un singur punct după primele două servicii. Elise Mertens a făcut imediat rebreak, astfel că a restabilit egalitatea.

sursa: ziuanews.ro

Momentul decisiv al primul set a venit la scorul de 3-3, când Niculescu şi-a pierdut pentru a doua oară serviciul. La 5-3, fiind obligată să servească pentru a rămâne în set, jucătoarea din Slatina nu a reuşit să se adune, iar Mertens a obţinut al treilea break al meciului şi, implicit, setul.

În setul al doilea, Mertens a jucat fără greşeală, singurele emoţii avându-le la scorul de 1-1, însă Monica Niculescu nu a profitat. Până la finalul meciului, jucătoarea din Belgia a obţinut încă două break-uri şi a câştigat primul turneu din carieră.

Pentru Monica Niculescu a fost a opta finală, până în acest moment câştigând trei turnee. Parcursul de la Hobart îi va aduce un cec de 21.400 de dolari şi 180 de puncte, astfel că de luni va ocupa locul 32 în clasamentul circuitului WTA.