O generație de excepție la handbal. Victorie și egal cu Serbia

O generație de excepție pare să fi apărut în handbalul  românesc de băieți: naționala de cadeți, jucători născuți în 2004-2005.

Naționala de cadeți a României la handbal a disputat în acest final de săptămână o dublă amicală contra reprezentativei similare a Serbiei. Jucătorii generației 2004-2005 au învins în primul meci, jucat vineri, în Sala Polivalentă „Constantin Jude” din Timișoara, cu scorul de 30-26. A fost primul meci amical al anului susținut de juniorii antrenați de către Horvath Atilla, care și-au luat revanșa în fața sârbilor, după eșecul din 2019.

În meciul 2, disputat sâmbătă, micii tricolori au remizat, 31-31, după un joc spectaculos.

„Băieții au jucat pentru România cu foarte multă ambiție și suflet,  împotriva unui adversar puternic. Această generație are un mare potențial pentru realizarea unor obiective îndrăznețe”, a declarat pentru site-ul FRH.ro antrenorul principal Horvath Atilla.

Și antrenorul federal Gabriel Florea s-a declarat mulțumit de evoluțiile băieților și are mare încredere în această generație: „2004-2005 e o generație de excepție, jucătorii au caractere puternice și își doresc să câștige fiecare meci. La nivel de cadeți venim după o pauză destul de lungă în meciuri internaționale, pauză cauzată de pandemie, și ne bucurăm că am început cu dreptul.”