Irina Begu, calificare cu emoții în turul 2 la Palermo. Ana Bogdan, eliminată cu scandal

Irina Begu s-a calificat cu emoții în turul 2 la Palermo, iar Ana Bogdan a fost eliminată cu scandal. Begu a trecut luni, în runda inaugurală, scor 6-3, 4-6, 6-3, de sportiva spaniolă Marina Bassols.

irina
Irina Camelia Begu se bucura dupa castigarea turneului WTA BRD Bucharest Open desfasurat pe arenele BNR din Bucuresti, duminica 23 iulie 2017.Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Partida dintre Irina Begu (31 de ani, 45 WTA) și spaniola Marina Bassols (22 de ani, 211 WTA) a fost decisă după două ore și 27 minute, la capătul unui set decisiv în care românca a revenit de la 1-3, a câștigat 5 game-uri consecutive și a închis meciul.

Pentru calificarea în runda următoare, Begu și-a asigurat un premiu de 3.065 de euro şi 30 de puncte WTA.

În turul următor al competiției, Begu o va întâlni pe franțuzoaica Oceane Dodin (25 de ani, 77 WTA), care în runda inaugurală a trecut, scor 6-4, 7-5, de italianca Matilde Paoletti (19 ani, 920 WTA).

Ana Bogdan, penalizare cu cântec

Într-un alt meci disputat în primul tur la Palermo, Ana Bogdan (29 de ani, 110 WTA) a fost învinsă de jucătoaea spaniolă Sara Sorribes Tormo (25 de ani, 41 WTA) şi favorită 4, scor 2-6, 6-4, 6-2.

Partida, disputată pe o căldură toridă, a avut însă parte de un moment inedit, care a dezavantajat-o clar pe sportiva din România. După o pauză de vestiare, în momentul în care a revenit pe teren, arbitrul i-a transmis Anei Bogdan că este penalizată cu șase puncte, adică setul începe de la 1-0 și 30-0 pentru Sorribes Tormo pe motiv că a întârziat la cabine mai mult decât trebuie.

Chiar dacă Bogdan a încercat să-i explice arbitrului că nu i-a spus nimeni când trebuie să se întoarcă pe teren, iar atunci când a fost înștiințată a revenit imediat la joc, judecătorul de scaun a menținut decizia de penalizare a româncei.

Vezi și:   Irlanda şi Franţa au început în forţă

„N-ar trebui să te salut, dar o fac”, i-a spus Ana Bogdan după meci arbitrei de scaun, întinzându-i mâna.