FCSB, în pericol să nu prindă Europa! Nistor și Cîrțu aruncă bomba

FCSB este în pericol să nu prindă Europa League! Un nou eșec în campionat, 1-2 la Craiova, dar și o ipoteză sumbră lansată de Dan Nistor și susținută de Sorin Cîrțu!

fcsb

Dan Nistor a spus la declarațiile de după meciul cu FCSB că această echipă ar putea pierde calificarea în finala Cupei României, obținută pe teren, 3-0 și 1-0 cu Dinamo: „Am informații că li se va da meci pierdut la Comisii, miercuri, când se va judeca acest caz”. Mijlocașul a fost susținut apoi și de Sorin Cîrțu, la DigiSport: „Nu vreau să intru în prea multe amănunte, dar, din câte știu eu, există această posibilitate”.

FCSB l-a folosit pe Andrei Vlad în turul cu Dinamo, deși portarul ar fi fost suspendat pentru partida respectivă. Becali a explicat situația printr-o neconcordanță între Regulamentul disciplinar și ROAF.

După victoria de aseară cu 2-1, oltenii conduși de Bergodi s-au distanțat la 4 puncte de CFR Cluj, care joacă azi cu Gaz Metan. FCSB e pe 5 în play-off!

Începutul primei reprize a fost unul prudent de ambele părți. Cu trecerea timpului,  echipele s-au dezghețat și au încercat faze de atac mai îndrăznețe, Craiova finalizând mai multe acțiuni la poarta sus-numitului Vlad.

Oltenii deschid scorul din penalty

Primul gol al partidei a venit dintr-un penalty transformat de Cicăldău, după o intervenție neglijentă a lui Ovidiu Popescu asupra lui Mihăilă (minutul 24).

După gol,  meciul a continuat în aceași manieră echilibrată, iar echipele și-au împărțit posesia mingii.

În minutul 37, Lucian Cristea înscrie cu o lovitură de cap din centrarea lui Florin Coman și stabilește egalitatea pe tabela de marcaj, acesta fiind și primul lui gol din acest sezon pentru FCSB.

Vezi și:   Accidentată, Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Indian Wells

Partea secundă a început cu mutarea lui Vintilă Becali. Antrenorul l-a înlocuit pe Adrian Petre, care a avut o evoluție modestă, cu tânărul Cristian Dumitru. Acesta a avut sarcina să revigoreze ofensiva fecesbistă.

Al doilea penalty pentru Craiova după o gafă a lui Vlad

Craiova a ținut de minge și a penetrat defensiva bucureștenilor cu pasele lungi lansate de Nistor și Cicăldău către masivul Koljic. Acesta din urmă a reușit să obțină cel de-al doilea penalty al serii, după intervenția de boxeur a portarului Vlad asupra bosniacului.

Dan Nistor a marcat din penalty cu un șut puternic în minutul 55, la a 300-a prezență în liga 1.

După golul de 2-1, Craiova a abordat o strategie prudentă. FCSB a ieșit la joc și a  reușit sa pună în dificultate defensiva gazdelor. Rezultatul fragil înregistrat pe tabelă  nu a fost modificat, deși presiunea exercitată de jucătorii lui Vintilă la poarta lui Pigliacelli a fost destul de mare. Însă nu suficientă pentru a reuși măcar un egal.

Oltenii câștigă cu 2-1 și se distanțează la 4 puncte de CFR Cluj, care primește mâine vizita Gazului din Mediaș. Jucătorii Universității au sărbătorit victoria după meci alături de suporteri, la ieșirea din stadion.

fcsb

Este foarte probabil ca meciul decisiv pentru titlu să se joace chiar pe „Ion Oblemenco”, în ultima etapa din Play-Off, când oltenii vor primi vizita clujenilor.

FCSB nu are nici o victorie în Play-Off de la reluarea campionatului și se află intr-o situație sensibilă. Dupa această înfrângere, fecesebistii au alunecat pe locul 5 în clasament, iar obiectivul principal trasat de conducerea clubului, Cupa României, poate fi periclitat miercuri, la Comisiile FRF.

Vezi și:   Dinamo a arătat de ce este echipă de play-out