Cristi Tănase a marcat două goluri superbe în Tianjin Teda – Shenxin 4-1. Video

Fostul mijlocaş stelist Cristi Tănase a reuşit primele goluri de la transferul în China pentru Tianjin Teda. Internaţionalul român a marcat o dublă în minutele 23 şi 30 ale meciului cu Shenxin, scor final 4-1.

Tanase

Folosit titular de antrenorul Arie Haan în faţa propriilor fani, Tănase şi-a regăsit pofta de gol şi a ajutat-o pe Tianjin să câştige primul meci după 14 partide fără victorie. Ultimul succes al chinezilor a fost pe 31 mai, 2-0 cu Guangzhou R&F.

Tianjin Teda s-a văzut condusă încă din minutul 7, oaspeţii înscriind prin Chi Zhongguo. Mijlocaşul român a dat semnalul revenirii pentru Tianjin, trimiţând mingea în bară cu un şut de la distanţă, pentru ca în minutul 19, Wang Qiuming să egaleze după un şut al aceluiaşi Tănase, de la 30 de metri. Portarul a respins în faţă, iar Wang a marcat.

În minutul 23, fostul stelist a trimis un şut superb de la 35 de metri şi a adus-o pe Tianjin în avantaj. După numai 7 minute, Tănase a marcat golul de 3-1, tot cu un şut de la distanţă, mingea a fost deviată de un adversar şi portarul a fost păcălit. Golul de 4-1 a fost reuşit de Hu Rentian, în minutul 75.

Tănase a jucat până acum 7 meciuri pentru Tianjin, fiind titular în 5. Echipa lui se află pe poziţia 12 din 16 în prima liga chineză, cu 27 de puncte după 26 de meciuri. Următorul joc pentru chinezi este împotriva lui Guangzhou R&F pe 27 septembrie.

Vezi aici primul gol al lui Tănase, din minutul 23.

Aici poţi vedea reuşita fostului stelist din minutul 30.