Confruntarea luptătoarelor: Simona Halep versus Victoria Azarenka

Simona Halep o întâlnește astăzi pe Victoria Azarenka în confruntarea din sferturile de finală de la US Open, nu mai devreme de ora 19:30.

confruntarea luptatoarelor: simona halep versus victoria azarenka

Odată cu urcarea fantastică a Simonei în clasamentul mondial, lumea tenisului a așteptat să vadă o confruntare cu Victoria Azarenka, cele două fiind considerate principalii challengerii ai Serenei Williams, iar meciul de astăzi se anunță a fi unul de care pe care pentru un loc în semifinalele de la US Open.

În întâlnirile directe, Azarenka are două victorii, însă ele datează din 2012, an pe care românca îl încheia pe locul 47 mondial, iar bielorusa pe prima treaptă. Datele problemei sunt însă mult schimbate comparativ cu atunci: Simona Halep a progresat mult și a devenit noua senzație mondială, in timp ce Victoria Azarenka de-abia a revenit în top 20, după o accidentare la picior care a chinuit-o pe tot parcursul lui 2014.

Anul 2015 a adus schimbări semnificative în echipele celor două jucătoare. Hotărâtă să ajungă cât mai repede în clasamentul mondial alături de Simona Halep și Serena Williams, Victoria Azarenka și-a întărit echipa tehnică cu Wim Fissete, fostul antrenor al româncei, și cu Sacha Bajin, sparring partenerul americancei. De cealaltă parte, Simona Halep îl are alături de ea la turneele importante pe Darren Cahill.

US Open a făcut posibilă partida mult așteptă dintre Halep și Azarenka, iar până astăzi cele două au avut un parcurs asemănător la Flushing Medows. Au evoluat preponderent în sesiunea de zi, sub temperaturi și umiditate ridicate și au avut parte, fiecare, de câte un singur meci câștigat în 3 seturi, la mare luptă, în compania unei nemțoaice: Victoria a învins-o pe Angelique Kerber cu 7-5, 2-6, 6-4 în două ore și 54 de minute, iar Simona pe Sabine Lisicki cu 6-7 (8), 7-5, 6-2 în două ore și 38 de minute.

Odată calficate în sferturile de finală, cele două și-au împărțit complimente. Simona a declarat la conferința de presă că adversara sa este o luptătoare, iar de partea cealaltă Azarenka a punctat că românca este o jucătoare cu multe arme, precum constanța și jocul solid de pe baseline.

Partida de astăzi are toate premisele să fie plină de suspans și întorsături de situație, prin prisma încărcăturii emoționale: Simona Halep ar ajunge în premieră în semifinalele Grand Slamului american, iar Victoria Azarenka ar reveni în careul de ași al unui Grand Slam, ultima reușită fiind finala pierdută în fața Serenei Williams în 2013 la Flushing Medows. Câștigătoarea va fi recompensată cu 780 de puncte WTA și un cec în valoare de 805,000 dolari.

Sursă foto: comisarul.ro