Begu și Cîrstea, debut cu dreptul la Wimbledon

Begu și Cîrstea au debutat cu dreptul la Wimbledon 2022. Sorana a învins-o cu 7-6 (5), 7-6 (1), pe sârboaica Aleksandra Krunic, iar Irina a trecut de georgianca Gorgodze, 6-4, 6-1.

victorie

Cîrstea (32 de ani, locul 32 WTA) a avut nevoie de o oră și 44 de minute pentru a-și adjudeca partida cu Aleksandra Krunic (29 ani, 107 WTA), după un prim set în care a condus cu 4-1 și 5-2, dar a fost egalată, reușind să se impună în tiebreak.

În setul 2, Sorana a servit pentru meci la 5-4, însă a fost din nou egalată și s-a ajuns din nou în tiebreak, unde s-a impus fără probleme.

Cea mai „încinsă” fază s-a petrecut în tiebreak-ul primului set, când Sorana Cîrstea, deranjată de un spectator care vorbea încontinuu, i-a cerut arbitrului să ia măsuri.

„Nu știu cine comentează la fiecare punct. Ești arbitru de scaun, trebuie să faci ceva”, a transmis românca arbitrului, apoi a revenit pe teren și a continuat tiebreak-ul.

Sorana Cîrstea, a patra victorie cu Aleksandra Krunic

A fost a cincea dispută între cele două sportive, Cîrstea reușind la Londra să câștige a patra partidă directă cu Krunic.

Pentru calificarea în turul 2 la Wimbledon, sportiva din România şi-a asigurat un cec de 78.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA.

În runda următoare a turneului de Mare Șlem de la Londra, Sorana Cîrstea o va întâlni pe învingătoarea dintre australianca Astra Sharma şi germanca Tatjana Maria.

Și Irina Begu (31 ani, 43 WTA) s-a calificat în turul 2 la Wimbledon, după ce, în runda inaugurală, a trecut, scor 6-4, 6-1, de georgiana Ekaterine Gorgodze (30 ani, 114 WTA).

Vezi și:   Tecău și Mergea luptă cu Nadal pentru aurul olimpic la Rio 2016

în turul secund, Irina Begu o va înfrunta pe italianca Elisabetta Cocciaretto (21 ani, 117 WTA), care a trecut de compatrioata sa Martina Trevisan, cap de serie numărul 22, cu 6-2, 6-0.