A învins campioana olimpică! Sorana merge în turul 2 la Cincinnati

A învins campioana olimpică! Sorana Cîrstea merge în turul 2 la Cincinnati,  competiție WTA 1.000 din Statele Unite, după ce s-a impus, scor 6-2, 6-7 (3), 6-4, în fața elvețiencei Belinda Bencic.

a invins

Partida dintre Sorana Cîrstea (32 de ani, 40 WTA) și Belinda Bencic (25 de ani, 11 WTA) a fost decisă la capătul a două ore și 40 de minute, după un prim set câștigat clar de româncă.

Setul secund a fost echilibrat, Sorana pierzând la tiebreak, pentru ca în decisiv să înceapă cu un break și să păstreze avantajul până la final, necedând niciun punct adversarei pe propriul serviciu.

Sorana Cîrstea – Petra Kvitova, în turul 2

Astfel, Sorana a obținut o victorie mare în fața campioanei olimpice en-titre, la primul meci al româncei după o pauză de trei săptămâni, cauzată de infectarea cu coronavirus.

A fost cea de-a doua întâlnire directă, Cîrstea reușind să se impună și în 2021, la Melbourne Grampians Trophy, scor 7-5, 6-2.

În turul doi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Petra Kvitova (Cehia, 28 WTA), care a trecut în primul tur de la Cincinnati de Jill Teichmann (Elveția, 21 WTA), scor 6-7, 7-6, 6-3.

Turneul WTA 1000 de la Cincinnati se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022 și are premii totale în valoare de 2.527.250 de dolari.