Victorie superbă pentru Sorana Cîrstea în turul 2 la Wimbledon

Victorie superbă pentru Sorana Cîrstea în turul 2 al turneului de la Wimbledon! Românca s-a impus în fața numărul 14 mondial, Viktoria Azarenka, scor 7-6 (5), 3-6, 6-4, la capătul unui meci ce a durat 2 ore și 20 de minute.

Credit foto: eurosport.ro

După Irina Begu, mai avem o românca în turul 3 la Wimbledon. Sorana Cîrstea a obținut un succes de senzație în fața Viktoriei Azarenka, favorita numărul 12 a competiției. Un succes pe deplin meritat al jucătoarei noastre, care a etalat un joc foarte solid.

În primul set, Sori și-a cedat de două ori serviciul, în primul ghem al meciului și în ultimul. Cîrstea a revenit cu un rebreak imediat, iar în tie-break a fost mai inspirată și s-a impus la 5.

Actul secund a fost echilibrat, însă breakul făcut de Vika în ghemul secund a făcut  diferența.

Victorie superbă, cu break în ultimul ghem

În setul 3, tot bielorusa a început mai bine, a condus cu 3-2, însă Sori a revenit, restabilind egalitatea la 3, cu un rebreak. A urmat un nou break la 0, iar Sorana a avut două mingi de meci pe propriul serviciu, la 5-3. Dar meciul nu s-a terminat aici, Vika reușind 4 puncte consecutive! La 5-4, Sorana a jucat excepțional, cu o defensiva extraordinară, și a încheiat partida cu câteva lovituri marcă înregistrată.

O victorie extrem de importantă pentru Cîrstea, care până la meciul de astăzi, în 3 întâlniri contra Azarenkai, nu avea nici un set câștigat. În absența Simonei Halep, Sori ține steagul sus în întrecerea feminină. În turul 3, Sorana va juca împotriva tinerei britanice Emma Răducanu, numărul 338 mondial, în vârsta de doar 18 ani! Jucătoarea cu origini române a obținut cea de-a doua victorie din carieră în circuitul WTA, după ce a produs surpriza în meciul cu cehoaica Marketa Vondrousova, scor 6-2, 6-4!