Dramatism la cote maxime, Simona este în sferturi la US Open

Simona Halep se califică cu scorul de 6-7(8), 7-5, 6-2 în sferturile de finală de la US Open, după o luptă de două ore și 34 de minute în fața Sabinei Lisicki (Germania).

simobun

Dramă americană cu final fericit, acesta a fost meciul Simonei din optimile de finală: două seturi lungi, disputate, pe care jucătoarele și le-au împărțit după schimburi grele, asezonate de un ultim set dominat clar de Simona pentru accederea în premieră în sferturile de finală ale Grand Slamului american.

Partida s-a desfășurat în condiții grele: 30 de grade și 41% umiditate la Flushing Medows în debutul primului set, iar căldura părea că le afectează în egală măsură pe ambele jucătoare, care au impresionat publicul cu rezistența fizică și psihică în momentele tensionate.

Lupta a fost epuizantă, cu probleme medicale de fiecare parte a fileului, cu puncte în care picioarele ar fi zis de mult stop, însă creierul le dicta să lupte în continuare și cu pauză de 10 minute înaintea ultimului set, din cauza căldurii infernale.

Cel dintâi set le-a surprins pe cele două jucătoare fără vlagă, apatice și cu lovituri departe de potențialul lor: serviciul Sabinei nu a impresionat, iar Simona trimitea după fileu lovituri lipsite de forță și de plasament.

Nemţoaica a greşit mult, Simona a jucat la siguranţă şi a luat greu setul doi, după o luptă în care ambele au acuzat probleme musculare.

Setul decisiv a fost o formalitate. Lisicki a căzut fizic şi psihic, iar Simona şi-a dat refresh şi a încheiat cu gândul la Azarenka, adversara din sferturi. Aici să vezi luptă!

Sursă foto: nation.com.pk