România, cu paşi greoi, dar siguri

România domină, dar nu prea. Echipa naţională se află în continuare pe primul loc în grupa F, deşi a dezamăgit în meciul împotriva Irlandei de Nord, încheiat cu scorul de 0-0.

Chris Brunt,Alexandru Chipciu

“Tricolorii” au fost şterşi, cenuşii, pe alocuri inexistenţi. Situarea în fruntea clasamentului poate induce în eroare, căci suntem liderii unei grupe modeste, una dintre contracandidatele periculoase iniţiale fiind reprezentativa Greciei, care a fost învinsă de două ori de Insulele Feroe.

Noroc cu Tătăruşanu! Datorită “îngerului dintre buturi”, care a scos miraculos chiar înainte de pauză reluarea cu capul a lui Evans şi a blindat cu succes toate ocaziile irlandezilor din ultimele 10 minute, am smuls un punct. De lăudat este şi cuplul de fundaşi centrali Grigore – Chiricheş, parţial şi activitatea micuţului Torje şi curajul lui Keşeru, care a avut două ocazii mari de gol.

Pe “Windsor Park” au fost prezenţi nu mai puţin de 1 000 de spectatori români. Încurajările, bannerele  si spectacolul pirtotehnic al mării roş-galben-albastre au determinat UEFA să deschidă o anchetă privind un incident de la pauză, atunci când un fotograf a fost lovit de o petardă.

Nu cred că este cazul să ne îmbătăm cu apă rece, dar nici să aruncăm la pământ cu fotbaliştii noştri. A fost doar un meci, slab ce-i drept, însă trebuie să privim cu încredere spre viitor. Înaintăm cu paşi greoi, dar siguri. Momentan, cifrele ţin cu noi. De menţionat este şi faptul că am primit doar un gol în 6 partide, devansând “reginele Europei”, Spania (3), Germania(4) şi Italia (5)!!!  Euro 2016 ne aşteaptă! Hai România!

Credit foto: Răzvan Păsărică / sportpictures.eu