Să ne fie frică de ei? Cum au jucat în weekend danezii convocați pentru România

Să ne fie sau să nu ne fie frică de această națională a Danemarcei? Selecţionerul Åge Hareide  a convocat 23 de fotbalişti pentru meciul împotriva României, care se va juca duminică 26 martie, de la ora 21:45, la Cluj.

sursa: tumblr.com

Dintre cei convocați, 19 au jucat în acest weekend, cele mai bune performanţe avându-le Lasse Vibe. Atacantul danez al celor de la Brentford a marcat o dublă, ajutându-şi echipa să câştige meciul cu Burton, 5-3 în deplasare, în Championship.

Christian Eriksen, Nicolai Jørgensen şi Andreas Cornelius au marcat şi ei fiecare câte un gol în partidele din acest sfârşit de săptămână.

PORTARI

Kasper Schmeichel – a fost integralist în poarta lui Leicester City în victoria, 3-2, cu West Ham United;

Frederik Rønnow – a fost integralist în poarta lui Brøndby în victoria, 3-2, cu Lyngby;

Jonas Lössl – a fost integralist în poarta lui Mainz 05, în înfrângerea, 0-1, cu Schalke 04.

FUNDAŞI

Simon Kjær – nu a fost inclus în lotul lui Fenerbahce pentru meciul împotriva lui Konyaspor;

Andreas Bjelland – nu a fost inclus în lotul lui Brentford pentru meciul cu Burton;

Peter Ankersen – a fost integralist pentru FC Copenhaga în victoria, 3-1, cu Silkeborg. A pasat decisiv la al treilea gol marcat de campioana Danemarcei;

Riza Durmisi – a fost integralist pentru Betis Sevilla în victoria, 2-0, cu Osasuna;

Jannik Vestergaard – a fost integralist pentru Borussia Mönchengladbach în înfrângerea, 0-1, cu Bayern Munchen;

Andreas Christensen – a fost integralist pentru Borussia Mönchengladbach în înfrângerea, 0-1, cu Bayern Munchen;

Mathias Jørgensen – nu a fost inclus în lotul lui FC Copenhaga pentru meciul cu Silkeborg;

Henrik Dalsgaard – a fost integralist pentru Zulte Waregem în meciul cu Oostende, din finala Cupei Belgiei. Zulte a câştigat trofeul după lovituri de departajare, scorul după 120 de minute fiind 3-3;

Jens Stryger Larsen – a fost integralist pentru Austria Viena în înfrângerea, 0-5, cu Red Bull Salzburg

MIJLOCAŞI

William Kvist – a jucat 64 de minute pentru FC Copenhaga în victoria, 3-1, cu Silkeborg;

Christian Eriksen – a jucat 86 de minute pentru Tottenham Hotspur în victoria, 2-1, cu Southampton. În minutul 14, a deschis scorul în meciul jucat pe White Hart Lane;

Lasse Schöne – a fost integralist pentru Ajax Amsterdam în egalul, 1-1, cu Excelsior;

Daniel Wass – a jucat 87 de minute pentru Celta Vigo în victoria, 1-0, cu Deportivo La Coruna;

Thomas Delaney – a jucat 83 de minute pentru Werder Bremen în victoria, 3-0, cu  Leipzig;

Pione Sisto – a fost rezervă şi a intrat în minutul 71 pentru Celta Vigo în victoria, 1-0, cu Deportivo La Coruna.

ATACANŢI

Nicolai Jørgensen – a jucat 87 de minute pentru Feyenoord în victoria, 2-1, cu Heerenveen. Atacantul danez a marcat primul gol al echipei care se află pe primul loc în campionatul Olandei;

Martin Braithwaite – a fost integralist pentru Toulouse în egalul, 0-0, cu Rennes;

Andreas Cornelius – a fost integralist pentru FC Copenhaga în victoria, 3-1, cu Silkeborg. A marcat al doilea gol al gazdelor;

Lasse Vibe – a fost integralist pentru Brentford în victoria din deplasare, 5-3, cu Burton. A marcat două dintre cele cinci goluri ale echipei care joacă în liga a două engleză;

Kasper Dolberg – nu a fost inclus în lotul lui Ajax Amsterdam pentru meciul cu Excelsior.