Maxim, doar 14 minute la Stuttgart

Alexandru Maxim a intrat în ultimele 14  minute în etapa inaugurală a Bundesligii. Echipa lui a pierdut acasă cu 3-1 contra lui FC Koln.

maxim

Tot stadionul l-a aclamat pe Maxim când a venit de la încălzire ca să intre pe teren. Deschiderea scorului a avut loc exact înaintea intrării lui pe teren: Modeste a transformat un penalty în minutul 75, 0-1. În minutul următor, a intrat și Maxim, însă doar ca să asiste la golul doi al adversarilor, marcat în minutul 77 de Zoller. Speranțele fanilor într-un rezultat pozitiv s-au reaprins în minutul 79: Stuttgart a primit penalty și Didavi l-a transformat, 1-2.

Maxim a fost invizibil până în minutele de prelungire, când a executat două lovituri de la colț. Deși la una din ele chiar și portarul gazdelor a venit în careu, tabela a fost închisă de japonezul Osako  de la Koln, 1-3.

Alexandru Maxim a venit la Stuttgart de la Pandurii la începutul lui 2013. Are 12 selecții și două goluri pentru națională. El este evaluat la 6 milioane de euro pe site-ul trasfermarkt.de şi a jucat 66 de partide și a marcat de 10 ori în Bundesliga

Asistența pe Mercedes-Benz Arena la Stuttgart – Koln 1-3 a fost de 59.500 de spectatori.

Credit foto: digisport.ro