Dinamo visează frumos: “Avem atacant!”

Dinamo câștigă cu 2-1 partida cu ACS Poli Timișoara, golul victoriei fiind înscris de ivorianul Gnohere, ceea ce i-a făcut pe fanii câinilor să spună: “Avem atacant!”

Harlem Eddy Gnohere

Gnohere, ivorianul de 27 ani cu pașaport francez, adus de la Mons, înscrie la primul meci pe teren propriu pentru roș-albi. Umerii lați și insistența cu care a urmărit fiecare minge i-au adus porecla „Bizonul”.

În fața a 4000 de spectatori și pe o vreme numai bună pentru fotbal, jucătorii au oferit o primă repriză antrenantă. Tabela s-a mișcat prima dată în minutul 5: Dinamo a deschis scorul din penalty, prin Cosmin Matei, după ce Luchin l-a faultat pe Lazăr pe linia careului de 16 metri,  lateral stânga.

Timișoara, fără suporteri în “Groapă“, egalează repede, în minutul 8. Zicu dă o pasă bună pe poziție viitoare pentru Hernandez, iar Cerniauskas respinge fix unde era Elek.

Golul victoriei, marcat de Gnohere, vine înainte de pauză, în minutul 42. „Bizonul” a reluat în plasă o centrare a lui Filip, iar tribuna dinamovistă decretează: „Gata! Avem atacant!”.

La pauză, specatorii de la tribuna a doua i-au luat în primire cu înjurături pe foștii dinamoviști Zicu, Luchin și Alexa, însă l-au aplaudat pe Curtean.

A doua repriză nu a mai adus niciun gol. Chiar dacă și Dinamo putea să marcheze, Timișoara a fost aproape să plece cu un punct din „Ștefan cel Mare”.

Dinamo acumulează 8 puncte după 4 etape, iar galeria se gândește deja la derby-ul cu marea rivală Steaua.

Credit foto: Răzvan Păsărică / sportpictures.eu