Conducem Ungaria în Billie Jean King Cup

Conducem Ungaria în Billie Jean King Cup. După prima zi din meciul de la Oradea contând pentru play-off-ul competiţiei, România are 2-0, grație victoriilor reușite de Ana Bogdan (foto) și Jaqueline Cristian.

România
Credit foto: sportpictures.eu

În primul meci al zilei de vineri, Ana Bogdan (48 WTA) a câștigat disputa cu Dalma Galfi (85 WTA), scor cu 6-1, 6-4, la capătul unui joc de o oră şi 20 de minute.

După un prim set dominat clar de româncă, în actul doi, la 4-4, Ana  a reușit un break, revenind spectaculos de la 0-40, și s-a impus apoi cu 6-4.

„Când am intrat pe teren şi am auzit imnul nostru, am avut lacrimi în ochi. Mă bucur pentru aceste momente, pentru faptul că sunt aici. Am simţit că am dat totul pe teren astăzi”, a declarat Ana Bogdan la finalul jocului.

Lacrimi la imnul României

Meciul doi a avut o desfășurare dramatică. Jaqueline Cristian (148 WTA) a învins-o pe Anna Bondar (71), scor 6-2, 4-6, 7-6 (7-3), după două ore și 34 de minute intense.

Jaqueline s-a desprins şi a câştigat primul set cu 6-2, pentru ca în actul secund sportiva maghiară să se impună cu 6-4, după ce a condus la un moment dat cu 4-0.

În decisiv, românca a avut 3-0 și 4-1, dar Bondar a egalat la 4. S-a mers apoi cap la cap până la tiebreak. Aici, sportiva tricoloră a reușit o serie formidabilă de cinci puncte consecutive, de la 1-2, câștigând în cele din urmă cu 7-3.

„A fost foarte greu, atât fizic cât şi psihic. M-am încărcat mult cu energia voastră, mă înclin în faţa voastră”, a fost mesajul Jaquelinei,   după meci, pentru fanii din tribune.

Vezi și:   Laura Ilie, aur la Grand Prix-ul de la Jakarta, în proba de pușcă aer comprimat

Meciurile decisive, sâmbătă

Meciurile de simplu Ana Bogdan – Anna Bondar şi Jaqueline Cristian – Dalma Galfi, dar şi confruntarea de dublu Monica Niculescu/Anca Alexia Todoni – Reka-Luca Jani/Panna Udvardy vor avea loc sâmbătă, 12 noiembrie.

În Fed Cup (fosta denumire a competiţiei), România şi Ungaria s-au întâlnit până acum de nouă ori, tricolorele învingând de opt ori, ultima dată cu 2-1, la Budapesta, în 2014.

Câştigătoarea play-off-ului va evolua în calificările din 2023 pentru turneul final, iar învinsa va evolua în Grupa I.