Atletico, pregătită pentru noul sezon din La Liga

Atletico Madrid și Tottenham Hotspur s-au ȋntȃlnit azi ȋntr-un meci amical ȋn International Champions Cup, o competiţie ȋn cadrul căreia se pregătesc cele mai bune echipe ale lumii. Gruparea din capitala Spaniei s-a impus cu 1-0 (Godín, 40).

Atletico Madrid's Argentinian head coach Diego Simeone reacts during his team's training session at the Giuseppe Meazza Stadium in Milan, Italy, 27 May 2016. Atletico Madrid will face Real Madrid in the UEFA Champions League Final on 28 May 2016 in Milan. Ansa/Daniel Dal Zennaro (ANSA via AP)Prima fază promiţătoare a meciului a avut loc ȋn minutul 10. Atunci, Onomah le-a dat emoţii celor de la Atlético după ce a nimerit transversala. A doua mare șansă de gol i-a aparţinut tot lui Tottenham: ȋn minutul 22, Lamela a trimit mingea spre poarta lui Oblak, dar a nimerit bara.

După șansele irosite de londonezi, a venit timpul celor de la Atlético să-și facă simţită prezenţa pe teren. Madrilenii au deschis scorul ȋn minutul 40: Diego Godín a ȋnscris după o lovitură liberă bătută de Gabi.

Londonezii puteau să restabilească egalitatea ȋn minutul 62, printr-o lovitură liberă bătută de Jansen, dar Oblak și-a salvat echipa printr-o paradă superbă.

Doar șase minute mai tȃrziu, portarul celor de la Atlético a alunecat la o degajare, iar mingea a ajuns la adversari. Defensiva spaniolilor intrase ȋn panică, dar faza s-a terminat fără consecinţe pentru elevii lui Simeone.

Jucătorii de la Tottenham nu au reușit să egaleze, astfel că cei de la Atlético de Madrid au ieșit victorioși la finalul partidei disputate pe Melbourne Crichet Ground.

Sigur că după un meci amical nu putem să tragem concluzii definitive, dar echipa lui Simeone a făcut faţă cu brio atacurilor londonezilor și pare pregătită pentru noul sezon din La Liga.

Duelul argentinienilor

Acest meci a adus faţă ȋn faţă doi antrenori argentinieni foarte apreciaţi ȋn lumea fotbalului. Conform „Goal.com”, Pochettino a făcut miracole ȋn campionatul englez. Ȋn primul său an petrecut pe banca tehnică a celor de la Tottenham, a reușit să ducă echipa pȃnă ȋn finala Cupei Ligii Angliei.

Tottenham a terminat pe locul 3 ȋn sezonul trecut de Premier League, dar s-a luptat pentru o bună bucată de vreme cu Leicester pentru titlu. Datorită acestui loc pe care l-a obţinut ȋn clasament, Tottenham va avea oportunitatea de a juca ȋn Champions League. Mai mult, Pochettino este un antrenor care le oferă șansa de afirmare jucătorilor tineri.

De cealaltă parte, Diego Simeone a făcut-o pe Atlético să ţină pasul cu cele două superforţe ale Spaniei, Real și Barcelona. Ȋntr-o declaraţie apărută pe site-ul oficial al International Champions Cup, Mauricio Pochettino l-a lăudat pe compatriotul său. Tehnicianul celor de la Tottenham a amintit de campionatul cȃștigat de cei de la Atlético ȋn sezonul 2013/2014, cu Simeone pe bancă: „Atlético este un exemplu. Este incredibil să concurezi de la egal la egal contra celor de la Real Madrid și Barcelona.”

Gruparea londoneză a mai jucat un meci amical la acest turneu. Este vorba despre partida pierdută cu 1-2 ȋn faţa lui Juventus Torino. Ȋn schimb, băieţii lui Simeone au cȃștigat partida de pregătire disputată ȋn această vară ȋmpotriva celor de la Numancia (2-0).

Londonezii vor juca primul meci oficial pe 13 august, ȋmpotriva lui Everton, în Premier League. Madrilenii vor ȋncepe campionatul pe 21 august. Elevii lui „Cholo” Simeone vor întâlni o nou promovată ȋn La Liga, Deportivo Alavés.