Atalanta, tonomatul de goluri. Încă 6 cu Brescia, aproape de locul 3 all-time

Atalanta se distrează în Serie A și marchează pe bandă rulantă. Încă 6 goluri aseară în poarta nefericiților de la Brescia: 6-2, scor de tenis.

atalanta
Captură: atalanta.it

Calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, echipa din Bergamo se distrează în Seria A și se află la șase puncte de liderul Juventus, cu 5 etape înainte de final.

Atalanta nu are nici o limită în acest sezon și continuă să ne încânte cu jocul ei ultraofensiv. Bergamascii au dat de pământ aseară cu Brescia, 6-2, dominând meciul cap-coadă. Cu acest rezultat, Atalanta le-a depășit pentru moment pe Lazio și pe Inter Milano, urcând pe locul 2, cu un total de 70 de puncte.

Atalanta a deschis scorul după doar două minute de la primul fluier, prin atacantul Malinovskyi. Brescia a  dat impresia că nu va îngenunchea ușor și a egalat la 1, în minutul 8, prin Torregrossa.

Atalanta, 4 goluri în 30 de minute!

„Gașca Nebună” din Bergamo a continuat să domine și a confiscat mingea, ținând-o pe Brescia în propria jumătate. Marten de Roon a marcat golul cu numărul doi pentru gazde în minutul 25. Imediat după aceasta reușită, Atalanta a mitraliat poarta oaspeților de încă două ori în decurs de 5 minute prin golurile lui Malinovsky (28) și Zapata (30). Patru goluri în primele 30 de minute!

Tăvălugul gazdelor nu s-a oprit nici în repriza a doua și Atalanta și-a impus autoritar ritmul de joc. Palasic a marcat încă două goluri în trei minute (55 și 58), din pasele lui Malinovskyi și Colley. Brescia a marcat cu 7 minute înainte de final prin mijlocașul Spalek.

Prin această victorie, Atalanta a ajuns la pragul de 93 de goluri în campionat  și are cel mai bun atac din Seria A. Echipa din Bergamo se pregătește să intre în top 3 all time „cele mai multe goluri marcate într-un sezon”. Mai are nevoie de 3 goluri în ultimele 5 etape pentru a o devansa ocupanta locului 3 în acest top, Fiorentina.

75 goluri , Juventus

În primele cinci campionate din Europa, Atalanta se află în spatele celor de la Bayern Munchen, care au ajuns la 100 de goluri marcate în sezonul de Bundesliga recent încheiat.

Din 42 de meciuri din acest sezon, Atalanta a câștigat 25, iar 10 dintre ele au fost victorii la minim trei goluri diferență. PSG-ul lui Neymar se pregătește să îi înfrunte pe bergamasci în sferturile Ligii Campionilor, pe 12 august, si are toate motivele să fie foarte îngrijorată pentru calificarea în semifinale.

Atalanta așteaptă acum pași greșiți din partea contracanditatelor la locul 2. Miercuri, Lazio o întâlnește pe Udinese, iar joi Inter Milano se confruntă cu SPAL.