Ana Bogdan s-a calificat în premieră la Varșovia în finala unui turneu WTA

Ana Bogdan s-a calificat în premieră la Varșovia în finala unui turneu WTA. În semifinale, românca a trecut, scor 7-5, 7-5, de Katerina Baindl (Ucraina).

Ana Bogdan
Credit foto: facebook.com/Ana.Bogdan25

Partida dintre Ana Bogdan (29 de ani, 108 WTA) și Katerina Baindl (28 de ani, 190 WTA) a fost decisă la capătul a două ore și 13 minute, după un prim set echilibrat, în care românca a avut 5-3 și, la 5-5, a luat ultimele două game-uri.

În setul doi, Bogdan a reuşit un break foarte important la 5-5, iar apoi a încheiat cu un ghem „alb” la serviciu (7-5).

A fost a patra întâlnire directă. Ana a mai câştigat în 2016 în calificări la Mallorca, scor 7-6, 6-0, iar Katerina s-a impus în 2021 în optimi la Budapesta, scor 4-6, 6-4, 6-2, şi în calificări la Linz, scor 7-6, 6-4.

Ana Bogdan a ajuns în ultimul act al competiției din capitala Poloniei fără set pierdut, fiind pentru prima oară când sportiva va juca o finală a unui turneu WTA.

Sportiva are în palmares 14 titluri ITF, însă în circuitul WTA a mai disputat cinci semifinale, toate pierdute.

Pentru calificarea în finală la Varșovia, Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 19.750 de dolari şi 180 de puncte WTA.

Ana Bogdan – Caroline Garcia, în finala de la Varșovia

În finală, Bogdan va evolua contra sportivei franceze Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA), favorită 6, care în penultimul act a trecut, scor 6-1, 6-2, de italianca Jasmine Paolini (26 de ani, 58 WTA).

Cele două sportive nu s-au mai înfruntat până acum în circuitul profesionist.

Turneul WTA 250 de la Varşovia este turneu dotat cu premii totale de 251.750 de dolari.