Decizie tactică briliantă a lui Victor Pițurcă în Arabia Saudită, care își arată abia acum adevărata valoare de antrenor.

Fostul selecționer al României, Victor Pițurcă, schimbă tactica la Al Ittihad! El a obținut prima victorie în Arabia Saudită: l-a bătut înaintea antrenamentului de aseară pe secundul Eugen Nea Goe, căruia i-a luat scurt, în vestiar, două linii și-un marț. De aici i-a și venit ideea genială lui Nea Piți, să schimbe tactica de joc. Al Ittihad va evolua de acum numai pe două linii, cu un marț în față.
Principalul mod de contracarare a adversarilor va fi așa-numita “poartă-n casă”, unde fundașii vor sta doi câte doi, unul în cârca altuia. Se va juca mult și “la noroc”, acolo unde este specialist Pițurcă, el obținând deja recunoașterea marilor jucători ai Bucureștiului, Nea Mitică Tablagiu’ și nea Gigi Securistu’ .
Se va miza, de asemenea, pe zarul de fugă, exact ce a antrenat fostul selecționer până acum la arabi. Mulți dintre aceștia s-au și plâns că antrenorul român îi aleargă ca pe Nicoliță, iar ei nu au atins încă valoarea actualului mijlocaș al Viitorului.
Se vor schimba și metodele de antrenament. În primul rând, genoflexiunile se vor face cu o cutie de table în mâini, iar pentru fortificarea mușchilor băieții vor da cu zarul până ce vor prinde câte 100 de duble, dintre care 50 de “șase-șase”.
“Mă interesează să formez un lot foarte puternic la Al Ittihad pentru campionatul de table pe care îl voi organiza la anul. Sunt convins că băieții vor prinde o formă foarte bună și atunci se vor vedea și rezultatele. Am văzut că s-au scris diferite prostii prin ziare, prin astea de can-can, dar n-au nimic comun cu adevărul. Eu rămân aici și doi ani, până voi obține prima victorie!”, a declarat Pițurcă după ce i-a mai luat o partidă din două marțuri lui Nea Goe.
Acest articol este un pamflet și trebuie tratat ca atare.
Sursa foto: Răzvan Păsărică / sportpictures.eu
------------------------------
Dacă ţi-a plăcut articolul intră în Comunitatea SPORTescu de aici și distribuie-l către prietenii tăi. Poate și ei vor să-l citească. Mulțumim.
----------
Acest articol este proprietatea SPORTescu.ro, fiind protejat de legea drepturilor de autor.
Preluarea conținutului se poate face doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ către articolul respectiv.









































