River Plate a câștigat Copa Sudamericana

Echipa argentiniană de fotbal River Plate s-a impus azi-noapte în returul finalei Copa Sudamericana

river plate
A doua competiție continentală intercluburi, din America de Sud. River Plate a câștigat cu 2-0 meciul disputat împotriva columbienilor de la Atletico Nacional, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă, de către Mercado, minutul 55 și Pezzella minutul 59.
La ambele reușite pentru echipa din Țara Tangoului, servant a fost mijlocașul coordonator, Pisculichi. Acum o săptămână, în prima manșă, scorul fusese egal, 1-1.

River Plate și-a adăugat în vitrina clubului un nou trofeu, după cele 33 de titluri naționale, două Copa Libertadores, o Cupă Intercontinentală, o Cupă Intermaericană și o Supercupă Sudamericană.

River Plate este prima și singura adversară de pe alt continent, într-un meci oficial, pentru o echipă de club din România. River Plate s-a impus în decembrie 1986, la Tokyo, în finala Cupei Intercontinentale, în fața Stelei, cu 1-0, după un gol semnat de uruguayanul Alzamendi.

credit foto: urgente24.com