Clinceni, spaima play-out-ului din Liga 1. Urmează Dinamo!

Clinceni a devenit spaima play-out-ului din LIga 1 România. O nouă victorie astăzi: 1-0 cu Sepsi pe teren propriu, gol marcat de Șut, în minutul 72.

clinceni

În sezonul regulat, Academica Clinceni părea una dintre echipele care vor retrograda direct în Liga a doua. Dar o transformare incredibilă a avut loc în pauza de pandemie.

După un început greu, 0-3 la Voluntari, meci în care n-a jucat rău, a urmat o serie excepțională, de 4 victorii la rând, toate cu 1-0! Aceste rezultate au dus echipa antrenată de Ilie Poenaru pe locul 2 în play-out (locul 8 în clasamentul general), cu 26 de puncte, depășind-o azi chiar pe Sepsi, care a rămas cu 24 de puncte!

Sepsi a jucat sub valoarea ei, Clinceni – solidă și energică

Sepsi n-a jucat la adevărata valoare, poate și pentru că se gândește mai mult la finala Cupei României, acolo unde este ca și calificată după 5-1 cu Poli Iași în prima manșă a semifinalelor. Probabil că și căldura de la ora meciului de la Clinceni, aproximativ 33 de grade, a contribuit la lâncezeala băieților antrenați de Leo Grozavu.

„Nu ne gândim acum la bani. Conducerea ne-a promis că îi vom primi. În momentul de față, ne gândim doar să muncim, ca să facem o mare performanță pentru acest club.”, a spus Ilie Poenaru la finalul partidei cu Sepsi.

Academica e la 8 puncte de ocupanta locului de baraj (12), Poli Iași.

Următorul meci al ilfovenilor este pe 5 iulie, acasă, cu Dinamo.