Barcelona păstrează speranțe pentru titlu după victoria concludentă cu Villarreal

Barcelona a făcut probabil cel mai bun meci din acest sezon în deplasarea de pe Estadio de la Ceramica, unde a câștigat clar, 4-1, cu Villarreal.

barcelona
fcbarcelona.com

Catalanii au preluat rapid conducerea în minutul 3, în urma unui atac rapid, în care fundașul central Pau Torres, de la Villareal, a marcat în proprie poartă după o centrare a lui Jordi Alba.

Catalanii nu au fost mult timp în avantaj, Gerard Moreno reușind să egaleze pentru gazde în minutul 14.

Jucătorii lui Setien au turat motoarele, iar în minutul 20 Lionel Messi a recuperat mingea la mijlocul terenului și a reusit o cursă extraordinară. Argeninianul i-a pasat  uruguayanului Luis Suarez, care a trimis un șut cu efect de la 20 de metri, direct în vinclu.

Messi pasează, Griezmann marchează

Căpitanul  Barcelonei și-a făcut din nou de cap cu defensiva „Submarinului Galben”  în minutul 45, servindu-l cu o pasă genială pe Antoine Griezmann, folosit din nou titular și reintrat, se pare, în grațiile lui Messi, francezul marcând cu un lob magnific.

În repriza a doua, catalanii au avut o posesie zdrobitoare a balonului și au condus jocul cu autoritate. În minutul 69, Messi a avut un gol anulat de VAR pentru un ofsaid. Argentinianul a ajuns la 19 pase decisive în acest sezon de La Liga.

Ansu Fati a intrat în locul lui Griezmann pentru ultimele 15 minute de joc și pur și simplu „a explodat”, reușind să înscrie golul cu numărul 4 pentru Barca, în minutul 84.

Barcelona și-a refăcut trio-ul de vis

Trio-ul de vis al Barcelonei, Messi-Suarez-Griezmann, a etalat o reprezentație perfectă într-unul dintre cele mai bune meciuri ale catalanilor din ultimele luni.

Barca se află la patru puncte în spatele lui Real Madrid, cu patru etape înainte de final si are nevoie ca rivali din Madrid să facă cel puțin doi pași greșiți pentru a avea speranța că va păstra titlul.

Villarreal avea cinci victorii și o remiză până la meciul cu Barcelona, după reluarea LaLiga.

Villarreal: Asenjo, Gaspar, Albiol, Pau, Alberto Moreno, Iborra (Bruno, min. 46), Anguissa, Cazorla (Trigueros, min. 56), Chukwueze, Alcacer (Bacca, min. 36), Gerard Moreno (Moi Gomez, min. 46).

Barcelona: Ter Stegen, Semedo, Pique (Araujo, min. 82), Lenglet, Jordi Alba, Busquets (Braithwaite, min. 73), Vidal, Sergi Roberto, Griezmann (Ansu Fati, min. 72), Messi, Luis Suarez (Rakitic, min. 60).