Alexandru Corneschi a câștigat semimaratonul de la Atena, cu nou record al cursei

Alexandru Corneschi a câștigat semimaratonul de la Atena, Grecia, stabilind un nou record al cursei, cu timpul de de 1 h 07 min 26 sec.

Alexandru Corneschi

Românul a terminat cursa cu 19 secunde în fața ocupantului locului 2, grecul Panagiotis Karaiskos (01 h 07 min 45 sec). Pe locul trei s-a clasat sportivul grec Dimitrios Tsakalos, cu timpul de 01 h 09 min 20 sec.

„Împărtășește-ți zâmbetul cu lumea. Este un simbol al prieteniei și păcii”, a notat sportivul din România pe Facebook, după această cursă.
„Cea mai mare satisfacție o am nu doar atunci când alerg pentru mine în competiții, ci mai ales când alerg pentru cei care sunt în nevoie”, mărturisea de curând atletul tricolor.

Alexandru Corneschi, campion balcanic în 2021

În 2021, Corneschi a devenit campion național la 50k (2.52.27), el fiind la start principalul favorit pentru primul loc.

Tot în 2021, românul a obtinut medalia de aur la Campionatul Balcanic de Semimaraton gazduit de Bitola, Macedonia de Nord, după o cursă parcursă într-o ora, 5 minute și 54 de secunde.

Ambasador al Legal Half-Marathon, Alexandru Corneschi este Campion National la 1500m sală, la 10 km șosea, la 10 km cros și la Maraton (2.16.49).

Sursa foto: Alexandru Corneschi – Facebook