Top 10 performanțe sportive românești în 2018 are pe primul loc succesul Simonei Halep la Roland Garros. Anul care se încheie ne-a adus bucurii și dinspre canotaj, scrimă, haltere, volei, gimnastică, înot, tenis de masă, fotbal sau handbal.

top 10
Credit foto: sportpictures.eu
1. SIMONA HALEP, ÎNVINGĂTOARE LA ROLAND GARROS

Simona Halep, numărul 1 WTA, a câștigat primul turneu de Grand Slam din carieră. Românca s-a impus în finala turneului de la Roland Garros în fața lui Sloane Stephens, în trei seturi (3-6, 6-4, 6-1). În urmă cu 10 ani, Simona câștigase Open-ul Franței la junioare.

„Roland Garros: Halep, finalmente. Primul Slam al numărului 1 mondial. Românca, la a treia finală pariziană, o învinge în finală pe americanca Stephens şi îşi adjudecă, remontând, primul Grand Slam al carierei. La 40 de ani de la conaţionala sa Ruzici”, a scris Gazetta dello Sport.

2. ANA MARIA BRÂNZĂ POPESCU, „ARGINT” LA MONDIALELE DE SCRIMĂ

Ana Maria Brânză Popescu a cucerit medalia de argint a probei individuale de spadă feminin, din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Wuxi (China). Performanța a fost reușită la numai zece luni de la revenirea în activitate.

3. NICOLAE ONICA, MEDALIE DE BRONZ LA C.M. DE HALTERE

Nicolae Onica a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale de haltere de la Aşgabat (Turkmenistan), în limitele categoriei 96 de kilograme. Onica a ridicat, în total, 391 de kilograme.

4. MEDALII  LA MONDIALELE ȘI LA EUROPENELE DE CANOTAJ

Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă au cucerit medaliile de argint în proba de dublu rame la Campionatele Mondiale de canotaj de la Plovdiv (Bulgaria).

De asemenea, România a obținut 3 medalii de aur la Campionatele Europene de canotaj. Țara noastră s-a clasat pe primul loc pe națiuni cu un total de 7 medalii: 3 de aur, 2 de argint și 2 de bronz. S-au clasat pe locul 1:

• Echipajul feminin de opt plus unu (W8+), Ioana Vrânceanu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Adriana Ailincăi, Maria Tivodariu, Beatrice-Mădălina Parfenie, Iuliana Popa, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu și Daniela Druncea.
  • Echipajul masculin de la 4 rame (M4-), Ștefan-Constantin Berariu, Cosmin Pascari, Ciprian Huc, Mihai-Vasile Țigănescu
  • Denisa Tîlvescu și Mădălina Bereș, la proba de dublu rame (W2-)
5. VOLEI ALBA BLAJ, ÎN FINALA LIGII CAMPIONILOR

Alba Blaj a fost prima echipă din România care a jucat finala Ligii Campionilor la volei feminin. Formația nioastră s-a calificat după o prestaţie splendidă în faţa favoritei Galatasaray, un club cu buget de zece ori mai mare. Alba a învins în patru seturi, după două ore şi 3 minute de joc.

Elevele lui Darko Zakoc au pierdut finala competiției, în fața lui VakifBank Istanbul.

6. NAȚIONALA DE FOTBAL U21 S-A CALIFICAT LA EURO 2019

Naționala de fotbal U21 a acces, după 20 de ani, la turneul final al unui Campionat European de tineret. Reprezentativa antrenată de Mirel Rădoi a obținut calificarea la Euro 2019, care va fi găzduit de Italia și San Marino, câștigând o grupă preliminară dificilă, în care principalele contracandidate au fost Portugalia și Bosnia-Herțegovina.

7. AUR ȘI ARGINT LA CAMPIONATELE EUROPENE DE KAIAC-CANOE

Leonid Carp şi Victor Mihalachi au obţinut medaliile de aur în proba de Canoe-2 pe 500 m. și medaliile de argint în proba de canoe 1.000 de metri la Campionatele Europene de la Belgrad.

8. ROBERT GLINȚĂ, MEDALIE DE ARGINT LA EUROPENELE DE ÎNOT

Robert Glință a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de înot de la Glasgow, în proba de 50 metri de spate. Românul a terminat cursa în 24:55 de secunde, al patrulea rezultat din toate timpurile la nivel mondial. În semifinale, Robert s-a apropiat la doar 8 sutimi de secundă de recordul mondial.

9. OVIDIU IONESCU, PE LOCUL 2 LA CE DE TENIS DE MASĂ

Ovidiu Ionescu a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene de tenis de masă din Spania. În drumul spre finală, Ovidiu i-a învins pe mai bine cotații Samsonov și Kristian Karlsson. Ultima dată, România fusese reprezentată la acest nivel în 1958!

10. NAȚIONALA FEMININĂ DE HANDBAL, PE LOCUL 4 LA EURO
Reprezentativa feminină a României a terminat pe un loc onorabil la Campionatul European găzduit de Paris (Franța). După o victorie de răsunet în grupe, în fața Norvegiei, „tricolorele” au pierdut semifinala cu campioana olimpică Rusia (22-28), iar apoi finala mică în fața Olandei (20-24).

Ar mai fi de menționat și că echipa masculină de handbal a clubului Dinamo a terminat pe primul loc în grupa D a Ligii Campionilor și s-a calificat în play-off-ul celei mai importante competiții europene intercluburi. Adversara „câinilor” este Sporting Lisabona, meciul tur urmând a se desfășura în perioada 20-24 februarie 2019, iar returul în perioada 27 februarie – 3 martie 2019.

Sportul continuă să fie un domeniu care face cinste țării noastre. 2018 a fost un an bun și sperăm ca 2019 să fie unul fantastic!