România, succes dramatic cu Bosnia și calificare în optimile CE de volei

România a obținut un succes dramatic în fața Bosniei-Herțegovina și s-a calificat în optimile de finală ale Europeanului feminin de volei.

în penultima partidă din grupa B a Campionatului European, care a avut loc la Torino (Italia), România a trecut dramatic de Bosnia şi Herţegovina, scor pe seturi 12-25, 26-24, 25-21, 21-25, 15-11.

În urma acestui succes, tricolorele au acumulat 6 puncte după patru etape și și-au asigurat prezența în optimile de finală ale competiției, înaintea ultimul joc din grupă, cu Bulgaria, programat, marți, 22 august.

Asta în condițiile în care primele patru clasate în fiecare din cele şase grupe se califică în faza următoare.

În precedentele meciuri din această grupă, România a cedat, 0-3, cu Italia, a învins cu 3-1 Croația și a pierdut din nou, 2-3, cu Elveția.

Obiectiv îndeplinit

Obiectivul naţionalei tricolore înaintea competiției a fost calificarea în optimile de finală, adică o clasare pe unul din primele patru locuri în grupa B.

Campionatul European din 2023, programat între 15 august – 3 septembrie, se dispută în patru ţări: Belgia, Italia, Germania şi Estonia.

Aflată la a 27-a prezență la un turneu final de Campionat European, România a cucerit o singură medalie – cea de bronz, în 1963.

Sursa foto: Federația Română de Volei (Facebook)