Luptă crâncenă, dar Kerber a fost mai bună

Simona Halep a avut de dus o luptă crȃncenă ȋn sferturile turneului de la All England Club ȋmpotriva nemţoaicei Angelique Kerber (4 WTA). Romȃnca a fost eliminată din turneul de la Wimbledon după ce a cedat cu 5-7, 6-7 (2).

Simona Halep, in timpul antrenamentului dinaintea primei dispute din intalnirea de Fed Cup cu Spania.
Ȋnceputul de meci i-a aparţinut jucătoarei din Germania, care a obţinut primele două game-uri. Cel mai frumos punct al meciului a fost cȃștigat de Halep pe durata game-ului 4, după un schimb senzaţional. Kerber a avut ocazia de a ȋnchide setul la 5-3, dar Simona a luptat fantastic și a egalat. Pȃnă la urmă, primul set a fost cȃștigat de Angelique Kerber cu 7-5.

Manșa secundă a ȋnceput promiţător tot pentru nemțoaică. Aceasta a fost tot timpul la conducere, dar Halep a revenit din nou de la 3-5 la 5-5 și a dus setul în tie-break.

Halep și Kerber s-au confruntat azi pentru a cincea oară în carieră. Rezultatele din ȋntȃlnirile directe de pȃnă acum o avantajau pe jucătoarea noastră: Angelique cedase de trei ori (la Saint Raphael, Doha și Toronto), ȋn timp Halep pierduse o singură dată (anul acesta, la Fed Cup).

Tristeţea cauzată de eliminarea Simonei este mare, dar ne consolează prestaţia ei extraordinară de pȃnă acum la acest turneu, mai ales cea din meciul precedent cu Madison Keys, ȋn care romȃnca a dat totul pentru a ȋntoarce rezultatul.

Oboseala acumulată și presiunea imensă și-au spus cuvȃntul. Simona nu a mai găsit tăria psihică de care a dat dovadă ȋn partida disputată ieri, dar trebuie să ţinem cont de faptul că a pierdut ȋn faţa unei adversare foarte puternice, care a jucat un tenis excepțional.

Simona a ratat șansa de a-și egala performanţa din 2014, când ajungea ȋn semifinale la Wimbledon.

Chiar dacă a pierdut, Simo a impresionat azi prin momente spectaculoase, prin puterea de a duce ultimul set ȋn tie-break, prin dorinţa de a lupta pȃnă la final. Chiar și adversara sa a declarat la finalul partidei că „a fost un meci greu” și că „este dificil să joci ȋmpotriva Simonei”.

Pentru accederea ȋn semifinale, Kerber va primi 500.000 de lire sterline și 780 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi Venus Williams (SUA, 8 WTA), care a ȋnvins-o azi pe Yaroslava Shvedova (Kazakhstan, 96 WTA), 7-6 (5), 6-3.

Credit foto: Cosmin Iftode / sportpictures.eu