Heerenveen s-a decis: vine joi la București pentru Rotariu. Cât oferă olandezii

Reprezentanții clubul olandez Heerenveen vin joi în București pentru a trata cu Dinamo transferul mijlocașului Dorin Rotariu (21 de ani)!

Dorin Rotariu,Venelin Filipov
Credit foto: Răzvan Păsărică / sportpictures.eu

Șeful departamentului de scouting al grupării batave îl monitorizează din iulie pe Rotariu, pe care l-a urmărit pe viu la două dintre meciurile „câinilor” din acest campionat: cu Astra, în tur, și cu ASA Tg. Mureș, când Rotariu a și înscris golul echipei sale în înfrângerea cu 2-1.

Olandezii au pregătit o ofertă de 2,5 milioane de euro, chiar dacă tânărul fotbalist este cotat pe transfermarkt.com la 1,75 milioane, ceea ce înseamnă că și-l doresc foarte mult pe fotbalist. Dinamo ar vrea trei milioane de euro pentru un transfer definitiv. Negocierile vor demara joi, după derby-ul cu Steaua, care va avea loc miercuri, de la ora 20:30.

Rotariu a jucat în 18 partide în acest sezon în tricoul alb-roșu (16 în Liga 1, una în Cupa României și una în Cupa Ligii), reușind cinci goluri și un assist în campionat și o pasă decisivă în Cupa României. El a debutat și la națioanla mare în această toamnă, în partida din Armenia, 5-0 pentru tricolori, când a intrat în minutul 67.

Dorin Rotariu a înscris sâmbătă golul victoriei dinamoviste cu FC Voluntari, în minutul 87, cu o excelentă lovitură de cap. Întrebat la final de reporteri dacă și-a păstrat goluri și pentru marele derby cu Steaua, Rotariu a răspuns simplu: „Da!”