De neoprit! U BT Cluj, o nouă victorie în Eurocup

De neoprit! U BT Cluj a obținut o nouă victorie în Eurocup: 80-76 (43-32), pe teren propriu, cu Slask Wroclaw (Polonia), într-un meci din grupa B a competiției.

În faţa a 4.474 spectatori, campioana României a evoluat oscilant, reușind să se impună după un final incandescent, în care codașa gruepi a și condus în sfertul 4.

Principalii marcatori pentru U BT Cluj în acest meci au fost Stipanovic, cu 17 puncte, Richard (12) și Mokoka (11).

În urma acestui succes, formația ardeleană ocupă locul 3 în grupa B din Eurocup, cu un bilanţ de opt victorii şi trei înfrângeri.

În precedentele jocuri din grupa B, echipa clujeană a înregistrat următoarle rezultate: 80-71 şi 84-95 cu Turk Telekom, 70-67 la Slask Wroclaw, 88-92 la JL Bourg, 89-74 cu Buducnost Podgorica, 61-59 cu Aris Salonic, 86-75 cu Ratiopharm Ulm, 98-60 cu Energia Trento, 70-92 cu Gran Canaria și 120-111 cu Lietkabelis Panevezys.

JL Bourg, următoarea adversară

Următorul meci din Eurocup, U BT Cluj – JL Bourg (Franța), va avea loc pe 19 decembrie, în România.

Primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în optimi, eliminatoriu, pe terenul celor mai bine clasate în sezonul regulat.

Sursa foto: U BT Cluj (Facebook)