De două ori câte 100. David Popovici, cel mai bun în Cupa României la 100 m liber și 100 m fluture

De două ori câte 100. David Popovici, cel mai bun în Cupa României la 100 m liber și 100 m fluture. Competiția a fost găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

În finala de 100 metri fluture, David Popovici a înotat excelent, terminând cursa cu timpul de 52 sec 45/100, la mai bine de o secundă de următorul clasat, Daniel Cristian Martin , înregistrat în 53 sec 59/100. Pe locul 3 s-a clasat Dragoş Ghile, cu timpul de 54 sec 56/100.

David Popovici a câștigat clar și proba de 100 metri liber, cu timpul 47 sec 85/100, fiind cu două secunde şi jumătate mai rapid decât al doilea clasat, Mihai Gergely, înregistrat în 50 sec 34/100 și şi decât al treilea clasat, Constantin George Alexandru Stoica, 50 sec 44/100.

„A fost o cursă OK, potrivită stadiului în care ne aflăm. Nu aveam absolut nicio așteptare. Sunt mulțumit că am coborât sub 48 de secunde. A fost un concurs obișnuit la care am venit în timpul pregătirii și exact așa s-a și simțit”, a declarat David Popovici după cea de-a doua cursă.

La 200 metri liber a înotat doar în serii

Sportivul de 18 ani legitimat la CS Dinamo a încheiat Cupa României cu o cursă în proba de 200 metri liber, în care a înotat doar în serii și a parcurs cele patru bazine în 1:47,39.

„O să plec într-o scurtă vacanță 1-2-3 zile. Domnul Adi (n.r. – antrenorul Adrian Rădulescu) mi-a propus. Mie nu mi-ar fi venit ideea, așa că am înotat doar de dimineață și plec un pic să mă relaxez, să mă pregătesc pentru Sette Colli și ulterior pentru Campionatele Mondiale”, a spus David Popovici.

Vezi și:   Final de an cu încă o medalie pentru David Popovici: argint la Mondialele de Natație în bazin scurt

Sportivul de la CS Dinamo a anunțat că, în 2023, va participa la Trofeo Sette Colli (23-25 iunie), cel mai vechi concurs de înot, și la Campionatele Mondiale (14-30 iulie), unde își va apăra titlurile la 100m și 200m liber.