Cu David Popovici în tribună, Dinamo a obținut prima victorie în grupele Ligii Campionilor

Cu David Popovici în tribună, Dinamo a obținut prima victorie în grupele Ligii Campionilor la handbal, 32-27 (13-12), cu Porto, în Sala Polivalentă din Capitală.

cu david

După ce a intrat cu avantaj de un gol la pauză, la finalul unei prime reprize echilibrate, campioana României a reușit un act secund mai bun și a încheiat la cea mai mare diferenţă din acest meci, 32-27.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Ali Zein – 10 goluri – şi Kukic – 6 goluri, iar de la FC Porto s-a remarcat Thurin, cu 8 goluri.

În minutul 11, spectatorii prezenți în tribune s-au ridicat în picioare și au aplaudat în semn de omagiu pentru cel care a fost Cătălin Hîldan, în timp ce pe teren jocul a continuat.

David Popovici, multiplu campion mondial și european la înot, s-a aflat în sală și a fost ovaționat de spectatori în momentul în care la stația de amplificare i s-a semnalat prezența sportivului legitimat la Dinamo.

Dinamo – PSG, următorul meci din grupele LC

În primele trei etape din grupă, Dinamo a pierdut cu SC Magdeburg, scor 28-30, şi cu Veszprem HC, scor 30-33, şi a remizat cu GOG, scor 38-38.

Astfel, după patru runde, Dinamo are 3 puncte în clasament. În următoarea partidă din grupele LC, Dinamo va evolua pe 26 octombrie, tot pe propriul teren, cu Paris Saint-Germain Handball.

În sferturile de finală ale competiției se califică direct din fiecare grupă primele două clasate, în timp ce formațiile de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023.

Sferturile de finală sunt programate pe 10 şi 18 mai, în timp ce turneul Final Four, care va avea loc la Koln, Germania, se va disputa pe 17 și 18 iunie.