A fost sau n-a fost aranjament la Astra – Viitorul?

Multe reacții de pe facebook ale fanilor și ale câtorva jurnaliști cunoscuți au indicat un aranjament la Astra – Viitorul 1-2, meci disputat ieri în play-off-ul Ligii 1, considerând că acestea și-au împărțit victoriile: prima a câștigat în Cupă (3-1 la Ovidiu) și a doua în campionat.

Romario Benzar (S) in duel cu Junior Morais (D) in meciul de fotbal dintre Astra Giurgiu si FC Viitorul Constanta din cadrul playoff-ului Ligii 1 Orange, desfasurat pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu, luni 3 aprilie 2017.SPORT PICTURES
Credit foto: SPORT PICTURES

Mihai Mironică, comentator PROTV, a scris despre acest joc pe site-ul Sport.ro: „Viitorul a marcat două goluri lejere la Giurgiu. Mingi aruncate pe spații goale uriașe, atacanți înaintând nestingheriți printr-o apărare cu 5 (cinci) fundași. (…) Mențiuni speciale pentru Săpunaru, cel mai bun jucător al Viitorului, marcator și pasator decisiv la cele două goluri ale echipei lui Hagi. Și pentru Junior Morais, autorul unui fault de penalty sublim, jucător care aruncă mingea în înaltul tribunei în minutele de final, exasperat că nu mai fluieră o dată arbitrul sfârșitul acestui meci pe viață și pe viață.”

Costin Ștucan, jurnalist gsp, a accentuat și el astăzi ideea de blat, pe pagina lui de facebook: „De ce să-mi fie frică să spun ce gândesc? De ce trebuie să mă cenzurez dacă am văzut cum Viitorul și Astra și-au împărțit victoriile în Cupă și campionat cum își împărțeau Gloria și Ceahlăul punctele pe vremuri? Chiar am ajuns să fim luați la mișto doar pentru că „nu sunt probe”?! Chiar vreți să ajungem toți o țară de procurori, fără drept la opinie?”

Gigi Becali l-a acuzat pe Săpunaru că nu ar fi jucat la capacitate maximă: „E posibil ca Săpunaru să nu fi dat totul, pentru că are ceva cu Steaua. Dar să nu fi dat totul, nu să facă el ceva. E ciudat că nu a vrut să bată 11 metri, probabil nu a vrut să dea gol”.

Personal, am exclus inițial ideea blatului, poate m-au păcălit cei de pe teren, poate chiar a fost un meci corect, dar nu pot să nu notez fazele dubioase din acest joc:

1. Budescu se accidentează subit în minutul 31, la 0-2 și imediat după primul penalty de care beneficiază Viitorul. A vrut să taxeze comedia sau chiar a făcut contractură musculară? Ne vom lămuri joi, la meciul cu Steaua, dacă mijlocașul va juca sau nu.

2. În numai 17 minute, Săpunaru dă o pasă de gol pentru Chițu, își marchează un autogol și face un penalty, la care nu protestează vehement, așa cum face de multe ori, deși la reluări nu prea se vede că l-a atins pe Florinel Coman!

3. Junior Morais produce un penalty absolut tâmpit la Benzar, o intrare stupidă, întârziată. Culmea este că brazilianul va fi jucătorul Stelei din vară, deci a acționat împotriva intereselor viitoarei sale echipe, dacă într-adevăr a făcut-o voit.

4. Execuția lui Florea din penalty e și ea inexplicabilă. Mai rar vezi un jucător să nu nimerească poarta de la 11 metri.

5. Evoluția Astrei din repriza a doua a fost una cu frâna de mână trasă, doar o ocazie în 45 de minute și câteva șuturi fâsâite.

Rămâne să concluzionați voi dacă a fost sau nu a fost blat la Astra – Viitorul. Oricum, nu-i văd pe cei de la LPF să se complice și să investigheze acest caz.